Základní škola Zruč nad Sázavou

Škola, která žije!

PŘIHLÁŠENÍ

OBSAHOVÁ ČÁST STRÁNKY

Bruslení - 1. a 2. ročník

Zručským školáčkům a předškolákům skončila ledová sezóna

Ve spolupráci se zručskou radnicí, ZŠ Na Pohoří, oběma zručskými mateřskými školami a hokejovým klubem HC Ledeč nad Sázavou proběhl v uplynulých sedmi měsících první plnohodnotný kurz výuky bruslení pro předškoláky a žáky prvních a druhých tříd. Je tedy možné přistoupit k jeho hodnocení. Projektu se zúčastnilo 51 předškoláků, 48 prvňáčků a 50 žaček a žáků druhých tříd základní školy. Každé z dětí mělo možnost se účastnit deseti výukových hodin pod vedením zkušených licencovaných hokejových trenérů.

U dětí z druhých ročníků, kteří letos vstoupily do projektu poprvé, byly zpočátku značné výkonnostní rozdíly. Asi polovina dětí se postavila na brusle poprvé v životě, u některých bylo vidět, že se učily bruslit s rodiči, nebo již absolvovaly nějaký výcvik bruslení. Ty pak ještě doplnili dva malí hokejisté a jedna krasobruslařka. Takto nesourodou skupinu dětí bylo nutné rozdělit do menších skupinek podle výkonnosti, kterým se věnovali trenéři podle konkrétních potřeb. Tyto skupinky se v průběhu následujících lekcí postupně slučovaly, jak se děti vyrovnávaly, až do vzniku pouhých dvou skupin. V jedné skupině se děti ještě stále učily základní dovednosti a v té druhé již trenéři začínali s výukou různých bruslařských prvků. Vždy, když trenér položil ruku na rameno některého z malých bruslařů a řekl: „Ty už můžeš do té druhé skupiny!“, bylo vidět, jak jsou děti na svůj pokrok pyšné.

Prvňáci se do dvou výkonnostních skupin rozdělili rychleji, protože 17 z nich se účastnilo loňského pilotního projektu z MŠ na Pohoří a ti tvořili základ pokročilejší skupiny. Výkonnostní rozdíly se však rychle začaly smazávat a na konci projektu již byly výkony srovnatelné v závislosti na individuálních dispozicích. Předškoláci byli až na výjimky všichni začátečníci. Tato skupina se vyvíjela rovnoměrně.

Od polovičky projektu se trenéři HC Ledeč zaměřili vedle výuky bruslení i na sledování talentu a dispozic jednotlivých dětí. Podle jejich vývoje byli ti nejvíce disponovaní postupně zváni na náborové kempy hokejového klubu. Na tomto kempu měly děti možnost si vyzkoušet hokejovou výstroj. Pokud jejich brusličky neodpovídaly nárokům na hokejové brusle, zapůjčil klub i brusle a samozřejmě hokejku. Každý malý hokejista si pak vyzkoušel ostrý hokejový trénink.

Do skončení ledové sezóny rozšířilo hráčskou základnu HC Ledeč pět druháků, jeden prvňák a čtyři předškoláci. Ve Zruči tak roste nová hokejová generace. Všichni noví hokejisté si zahráli na Velikonočním turnaji v Ledči, kde zkřížili své hokejky se soupeři ze Slávie, Ústí nad Labem, Kolína, Chrudimi, Telče a Hronova. Zatímco prvnímu mužstvu uteklo zlato o gól, který inkasovalo 6 vteřin před koncem zápasu s Hronovem, obsadilo naše druhé mužstvo třetí místo a tak mají všichni noví hokejisté doma první medaile.

V průběhu suché přípravy v letních měsících se malí hokejisté ze Zruče připojí k tréninku házenkářů TJ Jiskra, kde budou absolvovat jak kondiční, tak silovou přípravu. Pokud to jejich schopnosti dovolí, mohou se zapojit i do hráčského kádru Jiskry, aby pomohli k dobrým výsledkům i na poli míčových her.

Všechny zúčastněné strany se shodly, že v projektu výuky bruslení pro předškoláky, první a druhé třídy chtějí pokračovat. Veliké poděkování patří všem učitelkám mateřských a základních škol, které doprovázely děti na stadion, zavazovaly dětem brusle, zapínaly helmy, foukaly bolístky, byly s instruktory na ledě nebo mrzly na lavici za mantinelem. Bez jejich úsilí by tento projekt nemohl vzniknout.

David Průdek

 

 

 


Přidáno 13. 4. 2016, autor: Roman Starý

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

VSTUP Etřídnice
VSTUPY DO APLIKACÍ:

 

 

 

EduBase

 

 

Základní škola Zruč nad Sázavou - idatabaze.czZákladní školy - idatabaze.cz
 
KALENDÁŘ
loader Načítám...