Erasmus+ aneb do třetice všeho dobrého - Michael Grúz
Ve dnech 16. až 22. října 2017 jsem se již potřetí zúčastnil programu Erasmus+, v jehož rámci mají učitelé možnost vycestovat do zahraničí a prostřednictvím partnerských institucí rozvíjet své profesní dovednosti i osobnostní vlastnosti. Hostitelskou organizací se stala opět škola Lycée Joliot Curie v severofrancouzském městečku Hirson.
Ačkoliv jsem se vracel již do známého prostředí, byla tato mobilita přece jen odlišná. Na rozdíl od předchozího výjezdu, kdy jsem se jednotlivých vyučovacích hodin účastnil spíše jako pasivní pozorovatel, jsem tentokrát aktivně jednotlivé lekce vedl a stal jsem se tak dočasným učitelem anglického jazyka pro několik desítek francouzských žáků.
Jednotlivé skupiny byly přitom velice rozdílné, co se týče počtu žáků, ale i úrovně dosavadního osvojení cílového jazyka. Na jednu stranu jsem tak měl možnost vést skupinu čítající pouhých osm žáků, na druhou stranu jiné skupiny pojaly až třicet žáků. Úroveň angličtiny se pak mimo jiné odvíjela například i od toho, zda se jednalo o výuční obor, nebo žáky tzv. evropské sekce, kteří jsou vyučováni pomocí metody CLIL.
Podle toho se také lišila témata jednotlivých lekcí, na kterých jsme se předem dohodli se stálými vyučujícími jednotlivých skupin. Zatímco žáci výučních oborů měli zájem procvičit spíše konverzaci, žáci „evropské sekce“ byli zaměřeni spíše na oborovou angličtinu a angličtinu ve výuce jiných předmětů. Společně jsme se tak blíže podívali na tradiční českou kuchyni, stravovací zvyklosti Čechů, ale i na problematiku AIDS v České republice.
Během celého týdne mi byly k dispozici zejména paní učitelky Hélène Floriach a Isabelle Ribant, za jejichž péči a ochotu jim patří vřelý dík. Díky této mobilitě se tak mimo jiné podařilo rovněž upevnit partnerský vztah mezi našimi školami.
Michael Grúz
Přidáno 19. 11. 2017, autor: Roman Starý