Jak náročné je vyučovat v cizině? - Aneta Peroutková
Na začátku měsíce listopadu jsem se účastnila druhé poloviny programu Erasmus+, díky němuž jsem se opět vydala do malebného městečka Hirson nedaleko belgických hranic. V tomto městě se nachází škola Lycée Joliot Curie, která spojuje lyceum a odborné učiliště.
Přivítalo mě prostředí, které se mi velice zalíbilo již při první návštěvě. V malém francouzském městě, kde si čas plyne svým specifickým tempem je škola, ve které mě čekala výzva. Na rozdíl od předchozí návštěvy, kde mým úkolem bylo spíše pozorovat formy výuky. Tentokrát bylo mým cílem asistovat ve výuce, následně vést výuku. Mými studenty byli jak žáci lycea i odborného učiliště. Podobně jako na českých školách i zde existují rozdíly mezi jednotlivými třídami. Úroveň žáků v anglickém jazyce byla v některých případech vysoká, průměrná i na základní úrovni. Většina žáků se snažila v těchto hodinách pracovat. Jako hlavní přínos vidím fakt, že i přes jazykovou bariéru se žáci snažili pracovat a komunikovat. Přínosná byla i zpětná vazba ze strany učitelů i studentů. Témata, která jsem vyučovala, byla připravená mnou po vzájemných konzultacích. Během asistenčních hodin jsem se seznámila převážně s žáky lycea z „evropské sekce“ a jejich prezentacemi, které byly velmi dobře připravené a prezentované v anglickém jazyce. Úroveň anglického jazyka u těchto žáků byla vysoká a byli schopni zpětné vazby. Z těchto prezentací jsem se dozvěděla řadu nových informací.
Během celého pobytu se o mě perfektně starala Helen Floriach a další učitelé, kteří mě kromě užitečných konzultacích ve škole seznamovali i s místními zvyky, kulturním životem i dalšími volno časovými aktivitami. Velký dík patří vedení Základní škole ve Zruči nad Sázavou, které mi umožnilo tento nezapomenutelná týden, během kterého jsem nejen zdokonalila své jazykové schopnosti, ale i díky nezapomenutelnému cestování přes Brusel.
Aneta Peroutková
Přidáno 25. 11. 2017, autor: Roman Starý