Osnovna šola Dobje
Projekt programu Erasmus+ Open World umožnil učitelům Základní školy Zruč nad Sázavou učit se cizím jazykům, ale nabídl jim i možnost inspirace a sdílení ve slovinské škole Dobje pri Planini. Pokud by si někdo myslel, že v tomhle malém městečku se 130 obyvateli nemůže být škola větší než klasická česká malotřídka, mýlil by se. Škola v Dobje je moderní mateřskou a základní devítiletou školou, která podporuje inovativní metody a přináší spoustu nových inspirací.
A jak to všechno začalo? Před dvěma roky skupina čtyř slovinských učitelek navštívila na týden naši základní školu ve Zruči nad Sázavou. Jejich návštěva byla velmi milá, viděly mnoho vyučovacích hodin v naší škole, navštívily Kutnou Horu a Prahu. Při odjezdu nás velmi vřele zvaly do školy ve Slovinsku. Pak už stačilo vypracovat projekt v programu Erasmus+ a zařadit do něj stínování v této slovinské škole. To se také podařilo.
Návštěva slovinské školy se uskutečnila v rámci druhého říjnového týdne. Slovinské aerolinky týden před naším odjezdem sice zkrachovaly, ale co, Slovinsko není daleko, a tak jsme se na cestu vydaly autem a byl to dobrý nápad. Slovinsko je krásná země, poznat ji po vlastní ose byl ten nejlepší plán. Také ubytování v útulném domečku s nádherným rozhledem do okolí bylo výjimečné.
Partnerská škola pro nás připravila zajímavý a nabitý program na celý týden. Viděly jsme zajímavé hodiny ve všech ročnících i v mnoha předmětech, ve kterých místní učitelé používají inovativní vyučovací metody a formativní hodnocení. Slovinské školství je mnohem pokrokovější než to české, má jenom málo překážek. Místní ministerstvo pravidelně spolupracuje přímo s terénem, tedy se školami samotnými, aby bylo školství co nejefektivnější. Plat slovinské učitelky je 1800 EUR a mají spoustu dalších motivačních nástrojů, jako jsou pravidelná individuální školení osobního rozvoje, podpora jazykových dovedností pomocí kurzů nejen přímo ve škole, ale i v zahraničí. Vše za výrazného přispění peněz od státu a zřizovatele, tedy místní samosprávy. Jeden z cílů naší návštěvy byla metoda CLIL, tedy začlenění jazykové výuky do ostatních vyučovacích předmětů. Cizí jazyky na vás dýchají z celé školy. Mluví se tady běžně kromě rodné slovinštiny ještě anglicky, německy a chorvatsky, učí se tu španělština. Jazyky rozhodně nejsou překážkou, všichni se od malička učí, že dělat chyby je lidské, že není důležité vyjadřovat se v cizím jazyce gramaticky správně, ale nebát se mluvit. A tak jsme byly uvítány ve škole programem, který zahrnoval i čtení pohádky Červená karkulka v pěti jazycích. Ve čtvrtek 10. října, během Erasmus days, jsme přidaly i českou verzi. Nebyly jsme samy. Celý týden byla ve škole ještě skupina deseti polských dětí, které se učily se svými slovinskými vrstevníky, a jejich učitelé přidali verzi v polštině. Navíc tu byla také Španělka Sára ze školy na Kanárských ostrovech. Sdílení probíhalo tedy napříč celou Evropou. Máme spoustu nových zkušeností a mnoho inspirace pro naši základní školu. Získaly jsme mnoho nápadů, kam jet za poznáním příště, případně, kam vzít naše děti, pokud se nám podaří získat finanční prostředky, o což se budeme usilovně snažit.
Přidáno 10. 10. 2019, autor: Hana Myslivcova