Projekt Erasmus + - návštěva učitelů z Polska
Byl jsem pověřen vedením základní školy, abych ve dnech 13. a 14. března provedl dva naše vzácné hosty, kteří měli u nás v rámci projektu Erasmus studijní pobyt, po zámku ve Zruči a následující den městem skutečně překrásným - Kutnou Horou, jejíž starobylé centrum a památky jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCA. Hubert Makaruk a Matwina Gnat, mladí učitelé z Varšavy, na mě po vyučování v naší škole, čekali ve vestibulu. Na zámku ve Zruči jsme odpoledne strávili příjemné dvě hodiny. Prošli jsme všechny historicky důležité interiéry a z věže zámku jsme se rozhlédli po půvabném okolí a povídali si o stavbě posázavské železnice, o řece Sázavě, staré Zruči i o zámeckém parku.
Následujícího dne jsme zručským mikrobusem ZUŠ vyrazili do Kutné Hory. Společně s námi jely do kutnohorského divadla i tři šikovné děti z naší školy, které se probojovaly v rámci školní soutěže v recitaci až do okresního kola.
Plánovaná průvodcovská akce se stala v průběhu dopoledne veselou spontánní procházkou nádherným městem. Zatímco děti soutěžily v básnickém přednesu v divadle, my jsme se i přes značnou nepřízeň počasí doslova s nadšením zakousli do památek. Putovali jsme celkem pět hodin od katedrály svaté Barbory půvabnou barokní cestou kolem jezuitské koleje až ke kostelu svatého Jakuba. Těsně před ním, v Jakubské uličce, pan vedoucí kavárny ´Blues Café´právě otvíral roletu. Bylo to tak nečekané a magické, že jsme společně s Hubertem Makarukem a Matwinou Gnat zavítali do velmi originálního interiéru, který rozhodně nebyl jen zajímavě řešenou kavárnou, ale i prodejnou originálních LP desek.
Po lahodné kávě jsme pokračovali kolem informačního centra Kamenného domu až do Vlašského dvora. Vlašský dvůr byl právě v rekonstrukci, ale pohovořili jsme zde o těžbě stříbra, mincovně a českém groši, Václavu II. i o husitských válkách. Milým překvapením se pro nás stal i otevřený památkový areál v Sedlci. Měli jsme tedy příležitost navštívit interiéry sedleckého hřbitovního kostela Všech svatých a v něm umě vytvořenou kostnici s pyramidami z kostí a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele, jejíž kombinace gotického a barokního slohu je neuvěřitelně unikátní a krásná.
Odjížděli jsme z Kutné Hory s příjemným pocitem, že jsme viděli ty nejpůvabnější části města, které se zaslouženě stalo klenotem architektury střední Evropy. Před divadlem naši skupinku doplnila trojice dětí, které sice nevysoutěžily žádnou cenu, ale i tak jejich účast na poetickém dopoledni měla pro školu i pro ně samotné velký význam.
A tak lze jen konstatovat: více takových setkání a více takových událostí. Protože právě takovéto akce jsou cenné. Přinášejí zážitky, které jsou málokdy opakovatelné.
Ivo Mirošovský
Přidáno 26. 3. 2019, autor: Roman Starý