Vřelé uvítání v chladné zemi
Vřelé uvítání v chladné zemi
Ve dnech 7. – 11. prosince 2015 se ve švédské Uppsale uskutečnil mezinárodní workshop pro učitele pod záštitou Rady Evropy s názvem Wits and Manners Online ─ Identifying Resources and Strategies to Prevent Hate Speech. A čemu byl věnovaný program? Tématem byla velmi aktuální problematika kyberšikany a zejména pak projevy tzv. hate speech mezi žáky školských zařízení.
Do Švédska se účastníci workshopu začali sjíždět již v pondělí 6. prosince. Složení bylo velice rozmanité, jelikož z každé země byl do programu zařazen pouze jeden zástupce. Tedy kromě Švédska, které mělo jakožto pořádající země právo začlenit více než jednoho pedagoga. Sešli se zde tak učitelé a učitelky z Francie, Španělska, Řecka, Itálie, Bulharska a dalších evropských zemí.
Program byl opravdu bohatý. Ještě v den příjezdu měli návštěvníci možnost zúčastnit se komentované prohlídky Uppsaly, která má oku turisty rozhodně co nabídnout. Kromě zámku s botanickými zahradami a gotické katedrály se zde totiž nachází nejstarší univerzita ve Švédsku. Každý den se poté nesl v duchu interaktivních přednášek s konkrétními příklady ze školské praxe a debat na téma kyberšikany a tzv. hate speech.
Samotné spojení slov hate speech pochází z anglického jazyka, přičemž hate znamená nenávist a speech označuje řeč, promluvu nebo projev. Obsahově by tedy tento termín znamenal něco jako verbální projevy nenávisti. Jedná se o slovní napadání skupin a jednotlivců na základě jejich sexuální orientace, náboženského vyznání, etnického původu, rasy, tělesné nebo duševní odlišnosti atd. Workshop se zaměřoval zejména na tyto projevy v on-line prostředí, ve kterém dnes děti tráví spoustu svého volného času.
Kromě jiného měli účastníci možnost názorně si vyzkoušet různé techniky, díky kterým lze úspěšně předcházet projevům nenávisti a v případě potřeby na ně adekvátně reagovat, přičemž nebyly opomenuty ani strategie pro podporu pozitivního on-line prostředí. Výstupem celého workshopu byly skupinové prezentace, ve kterých měli účastnici předložit vlastní návrhy strategií, jak reagovat na projevy nenávisti a zejména jak jim předcházet na domovských školách.
Celá akce probíhala v příjemné rodinné, avšak zároveň naprosto profesionální atmosféře. Dík patří zejména organizátorům, kteří odvedli obrovský kus práce. „Během svého pedagogického působení jsem navštívila opravdu velký počet nejrůznějších kurzů a workshopů, ale tento byl jednoznačně nejlépe zorganizovaný,“ komentovala průběh workshopu zkušená učitelka z Bulharska.
Michael Grúz
Přidáno 19. 12. 2015, autor: Roman Starý